Jdi na obsah Jdi na menu
 


Snowboarding

26. 2. 2007

Historie Snowboardingu


Snowboarding je nejrychleji se rozvíjející se zimní sport na světě. Počet lidí, kteří se mu věnují, vzrostl jen v roce 1994 o 50%. Jeho počátky spadají do 60. a 70. let, v letech osmdesátých se rozvíjel a v 90. letech se stal bězným ve většině lyžařských oblastí. Dnešní podobu nezískal snowboarding náhle. Rostla pomalu a dlouho, se zázemím jen několika málo průkopnických firem. Vše začalo v roce 1963, kdy jistý Tom Sims zkonstruoval "lyžařské prkno" pro vánoční výstavu jedné osmé třídy ve státě New Jersey v US. Tři roky nato přišel Sherman Poppen se svým "snurferem", který vyrobil pro své děti sešroubováním dvou lyží. Poppen si dal snurfer patentovatovat. Surfování na sněhu se rozšiřilo po celých US a snurfer měl obrovský obchodní úspěch.18. února 1968 se konala na Blackhouse Hill v Muskegonu ve státě Michigan první surfařská soutěž. Byl to závod v přímé jízdě ze svahu, v níž zvítězil jezdec, který trať projel nejrychleji.

Vroce 1969 dostal mladý Jake BURTON Carpenter snurfer k vánocům. Tak se zrodila jeho vášen pro snowboarding a současně další budoucí nejslavnější jméno tohoto sportu - po Simsovi nyní Burton.

V roce 1970 napadlo Dimitrie Miloviche, surfaře z východního pobřeží, který na severu statu New York klouzal na podnosech z restaurace, že si zhotoví snowboard. V Utahu pak Dimitrij navrhl a odzkoušel různá prkna, nakonec vyrobil prkno ve tvaru ryby s vlaštovčím ocasem, které se později stalo známým jako "winterstick". Nápad si nechal patentovat v roce 1972, odmítl jej však uplatnit u výrobců, i když mu patentové právo mělo vypršet až v roce 1988. V této době patentoval svůj vynález též Bob Weber. Zkonstruoval "skiboard" i s vázáním a patent mu byl udělen v roce 1972. S použitím metod konstrukce skateboardů, surfboardů a hlavně lyží, se původní snowboardy postupně vyvíjeli v technicky dokonalé sportovní nářadí, takové, jaké je známé dnes.

V roce 1987 se uskutečnila první mistrovství světa v Livigno v Italii a v Breckenridge v USA. přibližně v téže době začala růst popularita snowboardingu i v Evropě, kde docházelo ke stagnaci SK8boardového průmyslu. Prvním Evropským průkopníkem se stal Jose Fernandes. Vyhrál mnoho závodů na celém světě a vyvinul deskové rychlostní vázání, charakteristické pro závodní SNB.

Přístup ke SNB se na obou březích oceánu vyvíjel odlišně. V US, kde se vycházelo ze surfingu a SK8, se vyvinul FREESTYLE, používající měkké vázání a měkké boty, které dovolovaly patřičnou volnost. Evropští SNBers naopak vyšli z lyžování, odkud si přinesli lyžařské boty, tuhá závodní prkna a potřebu rychlosti. Z tohoto důvodu v prvních mezinárodních závodech vyhrávali Evropané všechny rychlostní závody, Američani naopak freestylové disciplíny.

Nejpřitažlivější na snowboardingu je jeho různorodost. Představuje neomezenou škálu kombinací stylů jízdy, tirků, ale take vyjadřuje určitý životní styl nastupující generace.